Νέα

Ρεκόρ Διαδρομής στον Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας - Ο Κώστας Γκελαούζος Έγραψε Ιστορία

Ο Έλληνας πρωταθλητής αναδείχθηκε νικητής του 38ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, «σπάζοντας» επίδοση 17 ετών.
VICE Staff
Κείμενο VICE Staff
Screenshot 2021-11-14 at 12

Ο Έλληνας πρωταθλητής Κώστας Γκελαούζος τερμάτισε πρώτος στον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας, στο Παναθηναϊκό Στάδιο, πραγματοποιώντας την καλύτερη επίδοση ever από Έλληνα αθλητή στην Κλασική Διαδρομή.

Τερμάτισε σε χρόνο 2:16:49, καταρρίπτονας το ρεκόρ 2:17.56 του Νίκου Πολιά από το 2004, στην κλασική διαδρομή των 42,195 χιλιομέτρων.

«Η αλήθεια είναι πως ρίσκαρα πολύ. Πέρασα γρήγορα, αλλά είδα ότι ήμουν δυνατός. Κρατήθηκα και τα κατάφερα. Ευχαριστώ τον κόσμο που μου έδωσε κίνητρο […] Για μένα κάθε τερματισμός είναι μία νέα αρχή. Πάνω σε αυτό που έκανα θα πατήσω, θα δω τα λάθη μου και θα τα διορθώσω για να ανέβω κι άλλο επίπεδο και να μπω σε αγώνες του εξωτερικού με αξιώσεις και σκοπό να ανεβάσω τον Μαραθώνιο στην Ελλάδα», ανέφερε μεταξύ άλλων μετά τον τερματισμό του ο Γκελαούζος.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Παναγιώτης Μπουρίκας με χρόνο 2:22.33, ενώ τρίτος αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Πιτσιόλης σε 2:24.05.

Μετά από δύο χρόνια «απουσίας» του Μαραθωνίου λόγω της πανδημίας, την Κυριακή το πρωί 9.800 δρομείς βρέθηκαν στην αφετηρία του, στον Μαραθώνα, για να ξεκινήσουν την προσπάθειά τους στην ιστορική διαδρομή. Η εκκίνηση δόθηκε σε δυο γκρουπ, με το πρώτο να ξεκινά στις 9 και το δεύτερο 45 λεπτά αργότερα.